Czy emeryt może otrzymać kredyt na mieszkanie?...
Najczęściej zaciąganie kredytów na zakup mieszkania kojarzone jest z osobami młodymi, które nie mają jeszcze własnego M, dlatego dopiero chcą je zakupić. Czy w związku z tym kredyt na mieszkanie może otrzymać osoba pobierająca emeryturę?
Banki ustalają limit wieku kredytobiorcy
Aby można było uzyskać kredyt zgodnie z przepisami prawa, trzeba być osobą pełnoletnią. Nie każdy jednak wie, że banki ustalają także limity maksymalnego wieku kredytobiorców. Limit wieku kredytobiorcy związany jest z ryzykiem, jakie związane jest z brakiem spłaty kredytu, gdy posiadająca go osoba nie będzie mogła już go regulować. Ma to zatem duże znaczenie dla emerytów ubiegających się o kredyty hipoteczne. Najczęściej limity ustalane są na poziomie 70, 75 lub 80 lat, natomiast niektóre banki mają także limit wiekowy dla najstarszych kredytobiorców wynoszący 90 lat. Dodatkowo bank, w którym senior chce ubiegać się o kredyt na mieszkanie, może wprowadzić warunek zakupienia ubezpieczenia na życie z cesją na rzecz banku.
Wiek kredytobiorcy a okres kredytowania
Aby skorzystać z kredytu na zakup mieszkania, starszy kredytobiorca musi także pamiętać, że ograniczeniem dodatkowo jest okres kredytowania. W przypadku nieruchomości jak mieszkania czy domy często wynosi on nawet po 30 lat. Wobec tego duże znaczenie ma powiązanie wieku kredytobiorcy z okresem kredytowania. Im wyższy wiek, tym bank będzie oferował krótszy okres kredytowania, co będzie przekładało się na wyższą ratę. W efekcie senior musi zaprezentować wyższą zdolność kredytową. Im młodszy wiek emeryta, tym okres spłaty może być dłuższy, co pozwala na regulowanie rat w bardziej dogodnej wysokości.
Jakie dokumenty wymagane są na kredyt na mieszkanie dla emeryta?
By emeryt mógł uzyskać kredyt na mieszkanie, musi on przedstawić w banku dokumenty potwierdzające swoją zdolność kredytową. Co warto wiedzieć o finansowaniu zakupu mieszkania kredytem w tym kontekście? Dwa podstawowe dokumenty, jakie należy przygotować to: - Decyzja o przyznaniu emerytury oraz decyzja o ostatniej waloryzacji świadczenia, - Ostatni odcinek z otrzymanej emerytury. Emeryt może też dostarczyć dodatkową dokumentację poświadczającą inne źródła dochodów. Ponadto bank będzie wymagać innych dokumentów związanych z samą nieruchomością. Zatem kredyt hipoteczny na emeryturze jak najbardziej jest możliwy. Warto jednak pamiętać o tym, że ograniczeniem w jego uzyskaniu może być wiek kredytobiorcy.